860040874001
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 860040874001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 860040874001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 860040874001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | CAP 27 UF 20% 100 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 800 pcs | 1600 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.245 | $0.233 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | WCAP-ATUL |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 201mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 300mA @ 100kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 732-9253-3 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 610 mOhms |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 27µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 27µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 860040874001, use the request quote form to request 860040874001 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 860040874001.The price and lead time for 860040874001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 860040874001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
