Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 860020272007 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 860020272007
Manufacturer Wurth Electronics
Description CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:WCAP-ATG5
Ripple Current @ Low Frequency:120mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:165.6mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:732-8909-1
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:150µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF