85CNQ015A
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 85CNQ015A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 85CNQ015A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 85CNQ015A |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | Diode Array Schottky 15V D618 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $19.38 | $17.493 | $15.778 | $15.435 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 450mV @ 80A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 15V |
| Supplier Device Package: | D-61-8 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | D-61-8 |
| Other Names: | *85CNQ015A 85CNQ015 85CNQ015-ND VS-85CNQ015A VS-85CNQ015A-ND VS85CNQ015A VS85CNQ015A-ND |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 15V 40A Chassis Mount D-61-8 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20mA @ 15V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 40A |
| Base Part Number: | 85CNQ015 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 85CNQ015A, use the request quote form to request 85CNQ015A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 85CNQ015A.The price and lead time for 85CNQ015A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 85CNQ015A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

