85863-102LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 85863-102LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 85863-102LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 85863-102LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Description | CONN RCPT 30POS R/A SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 48 pcs | 96 pcs | 144 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.23 | $4.065 | $3.726 | $3.557 | $3.388 | |
| 288 pcs | 528 pcs | 1008 pcs | 2544 pcs | ||
| $2.964 | $2.879 | $2.456 | $2.287 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 1000V |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Series: | Metral® |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 609-4506 85863-102LF-ND 85863102LF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 5 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Columns: | - |
| Mounting Type: | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Board Guide, Spacer |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Layout, Typical: | - |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Usage: | - |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style: | - |
| Color: | Natural |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 85863-102LF, use the request quote form to request 85863-102LF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 85863-102LF.The price and lead time for 85863-102LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 85863-102LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



