858-005-103RKT4
NorComp
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 858-005-103RKT4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 858-005-103RKT4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 858-005-103RKT4 |
|---|---|
| Manufacturer | NorComp |
| Description | CONN RCPT MALE 5POS GOLD SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $29.05 | $26.219 | $25.12 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $23.55 | $22.765 | $21.509 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 125V |
|---|---|
| Termination: | Solder Cup |
| Shielding: | - |
| Shell Size, MIL: | - |
| Shell Size - Insert: | M12-5 |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Nickel |
| Series: | M12 |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | NOR1806 |
| Orientation: | A |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 5 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Insert Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Backshell, Strain Relief |
| Fastening Type: | Threaded |
| Detailed Description: | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold |
| Current Rating: | 5A |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Color: | Silver |
| Cable Opening: | - |
| Backshell Material, Plating: | Aluminum Alloy, Nickel |
| Applications: | Industrial, Medical |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 858-005-103RKT4, use the request quote form to request 858-005-103RKT4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 858-005-103RKT4.The price and lead time for 858-005-103RKT4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 858-005-103RKT4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

