85604CY BK002
Alpha Wire
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 85604CY BK002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 85604CY BK002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 85604CY BK002 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Description | CABLE 4COND 16AWG BLK SHLD 500' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2,542.51 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage: | 16 AWG |
|---|---|
| VoP, Velocity of Propagation: | 85% |
| Tensile Strength: | 0.460" (11.68mm) |
| Shielding: | 500.0' (152.4m) |
| Shield Type: | 105/38 |
| Shield Coverage: | Copper, Tinned |
| Series: | Xtra-Guard® Flex |
| Return Loss: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Ratings: | UL Style 2587 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 90°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 85604CY BK002 |
| Length - Exposed Ends: | 4 |
| Gender: | Multi-Conductor |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 4 Conductor Multi-Conductor Cable Black 16 AWG Braid 500.0' (152.4m) |
| Dielectric Material: | Copper, Bare |
| Description: | CABLE 4COND 16AWG BLK SHLD 500' |
| Core Material: | Black |
| Conductor Plating: | 0.040" (1.02mm) |
| Conductor Material: | Braid |
| Conductor Diameter: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Cable Type: | - |
| Barrel Depth: | 600V |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 85604CY BK002, use the request quote form to request 85604CY BK002 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 85604CY BK002.The price and lead time for 85604CY BK002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 85604CY BK002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


