Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 856-10-020-40-001000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 856-10-020-40-001000
Manufacturer Mill-Max
Description .050" Z-BEND TARGET CONNECTOR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 180 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs20 pcs40 pcs60 pcs100 pcs
260 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Series:856
Row Spacing:-
Pitch:0.050" (1.27mm)
Packaging:Bulk
Other Names:ED1498
Number of Rows:1
Number of Contacts:20
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Material:Brass Alloy
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Detailed Description:20 Position Spring Mating Target Connector Surface Mount, Right Angle