855-006-103R001
NorComp
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 855-006-103R001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 855-006-103R001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 855-006-103R001 |
|---|---|
| Manufacturer | NorComp |
| Description | CONN RCPT MALE 6POS SOLDER CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.103 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 60V |
|---|---|
| Termination: | Solder Cup |
| Shielding: | - |
| Shell Size, MIL: | - |
| Shell Size - Insert: | M8-6 |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Nickel |
| Series: | M8 |
| Packaging: | Tray |
| Orientation: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 6 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Insert Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Detailed Description: | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Color: | Silver |
| Cable Opening: | - |
| Backshell Material, Plating: | - |
| Applications: | Industrial, Medical |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 855-006-103R001, use the request quote form to request 855-006-103R001 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 855-006-103R001.The price and lead time for 855-006-103R001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 855-006-103R001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

