850F120E
Ohmite
850F120E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 850F120E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 850F120E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 120 OHM 1% 50W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Series:Metal-Mite®89
Resistance:120 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.620" (15.75mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:120 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor