84CNQ045SL
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
84CNQ045SL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 84CNQ045SL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 84CNQ045SL
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 45V 40A PRM2-SL
(In US Dollars)
2400 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:620mV @ 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:PRM2-SL
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM2-SL
Other Names:84CNQ045SLSMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 40A Surface Mount PRM2-SL
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A