84CNQ040SMS2
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
84CNQ040SMS2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 84CNQ040SMS2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 84CNQ040SMS2
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V PRM2-SM
(In US Dollars)
1056 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:620mV @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Supplier Device Package:PRM2-SM
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM2-SM
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 80A Through Hole PRM2-SM
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):80A