83YR50KLF
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83YR50KLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 83YR50KLF
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description TRIMMER 50K OHM 0.5W J LEAD SIDE
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:J Lead
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.270" x 0.200" Face x 0.355" H (6.86mm x 5.07mm x 9.02mm)
Series:83
Resistive Material:Cermet
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Number of Turns:1
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:50 kOhms 0.5W, 1/2W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment