Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 830-10-032-30-002000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 830-10-032-30-002000
Manufacturer Mill-Max
Description CONN HDR SNG GW
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:830
Row Spacing - Mating:-
RoHS Status:RoHS Compliant
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:32
Mounting Type:Surface Mount
Material Flammability Rating:-
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Insulation Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Insulation Height:0.110" (2.79mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 32 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Brass Alloy
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.142" (3.61mm)