Preci-Dip
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 830-10-013-20-001101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 830-10-013-20-001101
Manufacturer Preci-Dip
Description CONN HDR 13POS 2MM T/H R/A
(In US Dollars)
330 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150VDC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:830
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:13
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Insulation Height:0.087" (2.20mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.126" (3.20mm)
Contact Length - Mating:0.141" (3.60mm)