827ULR6R3MFF
Illinois Capacitor
827ULR6R3MFF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 827ULR6R3MFF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 827ULR6R3MFF
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V T/H
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:ULR
Ripple Current @ Low Frequency:305mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):200 mOhm
Detailed Description:820µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 200 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:820µF