825F75KE
Ohmite
825F75KE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 825F75KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 825F75KE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 75K OHM 1% 25W
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Series:Metal-Mite®89
Resistance:75 kOhms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:OH825F75KE
OH825F75KE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.556" (14.12mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:75 kOhms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor