825F10RE
Ohmite
825F10RE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 825F10RE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 825F10RE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 10 OHM 1% 25W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 63 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Series:Metal-Mite®89
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.556" (14.12mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor