822B016-173L701
NorComp
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 822B016-173L701 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 822B016-173L701
Manufacturer NorComp
Description CONN PLUG MALE 16POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
18 pcs
Data sheet
Voltage Rating:315V
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:-
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Series:QUIK-LOQ™ 822B
Packaging:Tray
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell, Strain Relief
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:6A
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Mating:7.00µin (0.178µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Black, Silver
Cable Opening:0.248" ~ 0.283" (6.30mm ~ 7.20mm)