822B010-173L601
NorComp
822B010-173L601
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 822B010-173L601 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 822B010-173L601
Manufacturer NorComp
Description CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs18 pcs36 pcs54 pcs108 pcs
Data sheet
Voltage Rating:500V
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:-
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Series:QUIK-LOQ™ 822B
Packaging:Tray
Other Names:NOR1582
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Insert Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell, Strain Relief
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:8A
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Mating:7.00µin (0.178µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Black, Silver
Cable Opening:0.209" ~ 0.244" (5.30mm ~ 6.20mm)