821K002-273L501
NorComp
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 821K002-273L501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 821K002-273L501
Manufacturer NorComp
Description CONN RCPT FMALE 2POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
18 pcs
Data sheet
Voltage Rating:500V
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:-
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Series:QUIK-LOQ™ 821K
Packaging:Tray
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Number of Positions:2
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Backshell, Strain Relief
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:15A
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Mating:7.00µin (0.178µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:Black, Silver
Cable Opening:0.169" ~ 0.205" (4.30mm ~ 5.20mm)