80CNQ040SL
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
80CNQ040SL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 80CNQ040SL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 80CNQ040SL
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 40V 40A PRM2-SL
(In US Dollars)
2400 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:660mV @ 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Supplier Device Package:PRM2-SL
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM2-SL
Other Names:80CNQ040SLSMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 40A Surface Mount PRM2-SL
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A