Preci-Dip
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 803-87-016-66-001101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 803-87-016-66-001101
Manufacturer Preci-Dip
Description PCB CONN PRESS FIT 2.54MM
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Press-Fit, Solder
Style:Board to Board
Series:803
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Insulation Height:0.276" (7.00mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:16 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Current Rating:3A
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Circular
Contact Material:Beryllium Copper
Contact Length - Post:0.150" (3.81mm)