Weidmuller
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8012870000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 8012870000
Manufacturer Weidmuller
Description INTERFACE MOD HDR 16POS 16-26AWG
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wire Gauge:16-26 AWG
Width:3.425" (87.00mm)
Voltage - Rated:60VAC, 75VDC
Series:RS
Process Side Connection:Terminal Blocks - Screw Connection
Positions / Poles:16
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Length:1.969" (50.01mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:16 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Male 16-26 AWG
Current Rating (Per Contact):1A