800AWSP8M2QE
E-Switch
800AWSP8M2QE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 800AWSP8M2QE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 800AWSP8M2QE
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:120V
Type:Standard
Termination Style:PC Pin
Switch Function:On-Mom
Series:800A
Panel Cutout Dimensions:-
Packaging:Bulk
Other Names:EG2603
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:50,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole
Current Rating:1A (AC)