Buy 800-80-045-20-001101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 800-80-045-20-001101
Manufacturer Preci-Dip
Description CONN HDR 45POS 0.100 T/H R/A
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150VDC
Termination:Solder
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:45
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 45 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.126" (3.20mm)
Contact Length - Mating:0.195" (4.95mm)