Buy 800-80-017-65-001101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 800-80-017-65-001101
Manufacturer Preci-Dip
Description CONN HDR 17POS 0.100 T/H
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150VDC
Termination:Press-Fit, Solder
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.427" (10.85mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:17
Mounting Type:Through Hole
Insulation Height:0.116" (2.95mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 17 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Bronze
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Contact Length - Mating:0.191" (4.85mm)