Buy 800-10-062-40-001101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 800-10-062-40-001101
Manufacturer Preci-Dip
Description CONN HDR 62POS 0.100 SMD R/A
(In US Dollars)
80 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150VDC
Termination:Solder
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:62
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount, Right Angle 62 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.191" (4.85mm)