77317-817-20LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
77317-817-20LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 77317-817-20LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 77317-817-20LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description HEADER BERGSTIK R/A
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Phosphor Bronze
Type Attributes:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Stacking Direction:Male Pin
Shrouding:0.100" (2.54mm)
Shield Termination:Square
Series:BERGSTIK®
Row Spacing - Mating:Unshrouded
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:-
Pitch - Connector:-
Overall Contact Length:0.063" (1.60mm)
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions:20
Number of Contacts:78.7µin (2.00µm)
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Manufacturer Part Number:77317-817-20LF
Length - Post (Mating):-
Insulation Material:Tin
Insulation Height:-
Features:-
Expanded Description:20 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™
Current Rating:-
Current - Max/Contact:-
Contact Length - Post:0.295" (7.49mm)
Contact Length - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post:Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating:Gold, GXT™
Contact Finish - Post:15µin (0.38µm)
Contact Finish - Mating:0.190" (4.83mm)