77313-890-40LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
77313-890-40LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 77313-890-40LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 77313-890-40LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description HEADER BERGSTIK
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:BERGSTIK®
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.525" (13.34mm)
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:40
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Thermoplastic
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.159" (4.05mm)
Contact Length - Mating:0.266" (6.75mm)