77313-824-58LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
77313-824-58LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 77313-824-58LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 77313-824-58LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description BERGSTIK
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Phosphor Bronze
Type Attributes:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Stacking Direction:Male Pin
Shrouding:0.100" (2.54mm)
Shield Termination:Square
Series:BERGSTIK®
Row Spacing - Mating:Unshrouded
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:-
Pitch - Connector:-
Overall Contact Length:0.114" (2.90mm)
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions:58
Number of Contacts:78.7µin (2.00µm)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Manufacturer Part Number:77313-824-58LF
Length - Post (Mating):-
Insulation Material:Tin
Insulation Height:0.480" (12.19mm)
Features:-
Expanded Description:58 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™
Description:BERGSTIK
Current Rating:-
Current - Max/Contact:-
Contact Length - Post:0.266" (6.75mm)
Contact Length - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post:Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating:Gold or Gold, GXT™
Contact Finish - Post:15µin (0.38µm)
Contact Finish - Mating:0.100" (2.54mm)