General Cable
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 76832.18.10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 76832.18.10
Manufacturer General Cable
Description HOOK-UP STRND 10AWG GRAY 500'
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wire Gauge:10 AWG
Voltage:600V
Series:76832
Ratings:UL Style 1015/1335, ASTM B-8
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Length:500.0' (152.4m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Gray
Jacket (Insulation) Thickness:0.031" (0.80mm)
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.176" (4.47mm)
Features:-
Detailed Description:10 AWG Hook-Up Wire 19/0.0234" Gray 600V 500.0' (152.4m)