74V1T79STR
STMicroelectronics
74V1T79STR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 74V1T79STR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 74V1T79STR
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
12000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Type:D-Type
Trigger Type:Positive Edge
Series:74V
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
Output Type:Non-Inverted
Other Names:497-1295-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Max Propagation Delay @ V, Max CL:6.5ns @ 5V, 50pF
Input Capacitance:4pF
Function:Standard
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output High, Low:8mA, 8mA
Clock Frequency:180MHz