74V1G79CTR
STMicroelectronics
74V1G79CTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 74V1G79CTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 74V1G79CTR
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT323-5
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2 V ~ 5.5 V
Type:D-Type
Trigger Type:Positive Edge
Series:74V
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Output Type:Non-Inverted
Other Names:497-7123-2
74V1G79CTR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Max Propagation Delay @ V, Max CL:6.5ns @ 5V, 50pF
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance:4pF
Function:Standard
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output High, Low:8mA, 8mA
Clock Frequency:180MHz