74LVC240AQ20-13
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 74LVC240AQ20-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 74LVC240AQ20-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Description IC BUFFER INVERT 3.6V 20QFN
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:1.65 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package:V-QFN4525-20
Series:74LVC
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:20-VFQFN Exposed Pad
Output Type:3-State
Other Names:74LVC240AQ20-13DITR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Elements:2
Number of Bits per Element:4
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Logic Type:Buffer, Inverting
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:-
Detailed Description:Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output V-QFN4525-20
Current - Output High, Low:24mA, 24mA