Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744873680 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 744873680
Manufacturer Wurth Elektronik
Description Inductor, SMD [Wurth Elektronik] 744873680 Inductor, SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15687 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:732-2354-2
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Series:272µH
Inductance - Connected In Parallel:68µH
Height:0.335" (8.50mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 272µH Inductance - Connected in Series 68µH Inductance - Connected in Parallel 180 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.66A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:-
DC Resistance (DCR) - Parallel:180 mOhm Max
Current Saturation - Series:1.4A
Current Saturation - Parallel:2.8A
Current Rating - Series:830mA
Current Rating - Parallel:1.66A