Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 74404041470 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 74404041470
Manufacturer Wurth Elektronik
Description Inductor, 47Uh, Semishielded, 0.56A Rohs Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38834 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Shielding:Shielded
Series:WE-LQS
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:732-7230-2
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:-
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:47µH
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)
Frequency - Self Resonant:15MHz
Detailed Description:47µH Shielded Wirewound Inductor 560mA 987 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):987 mOhm
Current Rating:560mA
Current - Saturation:550mA