742C163470JP
CTS Electronic Components
742C163470JP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 742C163470JP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 742C163470JP
Manufacturer CTS Components
Description Res Thick Film Array 47 Ohm 5% 1/2W ±200ppm/C ISOL Molded 16-Pin 2506(8 X 0603) Concave SMD Plastic T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33456 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Resistor Matching Ratio:-
Resistance (Ohms):47
Power Per Element:62.5mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2506, Concave, Long Side Terminals
Other Names:742C163470JPTR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Resistors:8
Number of Pins:16
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Detailed Description:47 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 2506, Concave, Long Side Terminals