7419 18MMX33M
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7419 18MMX33M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7419 18MMX33M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7419 18MMX33M |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE FILM AMBER 0.71"X 36YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 36 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $48.126 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.71" (18.00mm) |
|---|---|
| Usage: | Masking, Protection, Sealing |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0008" (0.8 mils, 0.021mm) |
| Thickness: | 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm) |
| Temperature Range: | - |
| Tape Type: | Film |
| Shelf Life Start: | Date of Delivery |
| Shelf Life: | 18 Months |
| Series: | 7419 |
| Other Names: | 00051111897300 70004030311 7010301465 7419 18MMX33M-ND 741918MMX33M |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Length: | 108' (32.9m) 36 yds |
| Color: | Amber |
| Backing, Carrier: | Polyimide |
| Adhesive: | Acrylic |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7419 18MMX33M, use the request quote form to request 7419 18MMX33M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7419 18MMX33M.The price and lead time for 7419 18MMX33M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7419 18MMX33M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


