7386R10KL.5
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7386R10KL.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 7386R10KL.5
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
30 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Termination Style:Solder Turret
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Taper:Linear
Series:7380
Rotation:1080°
Resistive Material:Wirewound
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):1.5W
Number of Turns:3
Number of Gangs:2
Mounting Type:Panel Mount
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:10k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 3 Turn Wirewound 1.5W Solder Turret
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Round
Actuator Length:0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)