735P306X9100L
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 735P306X9100L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 735P306X9100L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 735P306X9100L |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP FILM 30UF 10% 100VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 100V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.200" Dia x 2.250" L (30.48mm x 57.15mm) |
| Series: | 735P |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Low ESR |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 6 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 30µF Film Capacitor 100V Polypropylene (PP), Metallized Axial |
| Capacitance: | 30µF |
| Applications: | High Frequency, Switching |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 735P306X9100L, use the request quote form to request 735P306X9100L pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 735P306X9100L.The price and lead time for 735P306X9100L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 735P306X9100L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

