73415-1261
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 73415-1261 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 73415-1261 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 73415-1261 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN MMCX RCPT STR 50OHM EDGEMNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.216 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 170V |
|---|---|
| Shield Termination: | Solder |
| Series: | 73415 |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 073415-1261 073415-1261-E 0734151261 0734151261-E 73415-1261-E 734151261 734151261-E SD-73415-126 WM5556 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 165°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Board Edge, Cutout; Surface Mount |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | - |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Gold |
| Frequency - Max: | 6GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Snap-On |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | MMCX Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Receptacle, Female Socket |
| Connector Style: | MMCX |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Cable Group: | - |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 73415-1261, use the request quote form to request 73415-1261 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 73415-1261.The price and lead time for 73415-1261 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 73415-1261.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



