73037
Pomona Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 73037 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 73037 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 73037 |
|---|---|
| Manufacturer | Pomona Electronics |
| Description | CONN MMCX JACK STR 50 OHM SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.39 | $8.92 | $8.451 | $8.076 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 170V |
|---|---|
| Shield Termination: | Crimp |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 3094993 501-1279 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | 2 pcs - 1 Connector, 1 Contact |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Gold |
| Frequency - Max: | 6GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Snap-On |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | MMCX Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Connector Style: | MMCX |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Cable Group: | RG-405 (.085" Semi Rigid) |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 73037, use the request quote form to request 73037 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 73037.The price and lead time for 73037 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 73037.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



