7301-05-1110
Coto Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7301-05-1110 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7301-05-1110 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7301-05-1110 |
|---|---|
| Manufacturer | Coto Technology |
| Description | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $19.48 | $17.311 | $16.446 | $15.58 | ||
| 120 pcs | 360 pcs | 600 pcs | |||
| $14.715 | $13.416 | $12.551 | |||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 3.75 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 0.4 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 500VAC, 500VDC - Max |
| Series: | 7000 |
| Release Time: | 0.1ms |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 306-1239 7301-05-1110-ND 7301051110 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operate Time: | 1ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Electrostatic Shield |
| Contact Rating (Current): | 500mA |
| Contact Material: | - |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Coil Voltage: | 5VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 175 Ohms |
| Coil Power: | - |
| Coil Current: | 28.6mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7301-05-1110, use the request quote form to request 7301-05-1110 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7301-05-1110.The price and lead time for 7301-05-1110 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7301-05-1110.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


