7300-16"X1500FT-TRANSL.
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7300-16"X1500FT-TRANSL. with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7300-16"X1500FT-TRANSL. with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7300-16"X1500FT-TRANSL. |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE MASKING CLEAR 16"X 500YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $236.25 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 16.00" (406.40mm) |
|---|---|
| Usage: | Masking, High Temperature |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Thickness: | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Temperature Range: | 311°F (155°C) |
| Tape Type: | Masking |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 12 Months |
| Series: | 7300 |
| Packaging: | Roll |
| Other Names: | 00021200554889 02120055488 70016099635 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 1500' (457.2m) 500 yds |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Color: | Clear |
| Backing, Carrier: | Polypropylene Film |
| Adhesive: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7300-16"X1500FT-TRANSL., use the request quote form to request 7300-16"X1500FT-TRANSL. pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7300-16"X1500FT-TRANSL..The price and lead time for 7300-16"X1500FT-TRANSL. depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7300-16"X1500FT-TRANSL..We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




