72XLR25KLFTB
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72XLR25KLFTB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 72XLR25KLFTB
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN SIDE
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.187" Face x 0.386" H (9.53mm x 4.75mm x 9.80mm)
Series:72
Resistive Material:Cermet
Resistance:25 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Number of Turns:1
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:25 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment