72R300XMR
Hamlin / Littelfuse
72R300XMR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72R300XMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 72R300XMR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:19.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.910" Dia x 0.122" T (23.11mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 72R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):100 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.154" (29.30mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):6A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3A