72R250XMR
Hamlin / Littelfuse
72R250XMR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72R250XMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 72R250XMR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:15.6s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.785" Dia x 0.122" T (19.93mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 72R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):130 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.032" (26.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 2.5A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):2.5A