72R185XMR
Hamlin / Littelfuse
72R185XMR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72R185XMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 72R185XMR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 1.85A RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:12.6s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.660" Dia x 0.122" T (16.76mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 72R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):190 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):80 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.85A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):3.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A