72R030XU
Hamlin / Littelfuse
72R030XU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72R030XU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 72R030XU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 300MA RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 72R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):2.1 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):880 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:72R030X
F3194
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 300mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):600mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):300mA