72R020XU
Hamlin / Littelfuse
72R020XU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72R020XU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 72R020XU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 200MA RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.2s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 72R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):4.4 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1.83 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:72R020X
F3192
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.461" (11.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 200mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):400mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):200mA